Üye Girişi Üye Ol 0850 225 29 46

Şifremi Unuttum

E-Mail Adresi

Üye Ol

Personel
Müşteri
Ad Soyad *
Şifre *
E-Posta *
T.C Kimlik No *
Adres *
Doğum Yeri *
GSM Telefonu *
Ev Telefonu
Departman Adı *
Görev Departmanı
Resim
Dosya Seç
Dosya Seçilmedi
Doğum Tarihi *

Bakanı Yazıcı 17. Geleneksel Tüketici Ödül Töreni’ne Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara'da düzenlenen 17. Geleneksel Tüketici Ödül Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Bakan Yazıcı,  tüketimin, toplumların yaşama biçimlerini, sosyo-kültürel değerlerini belirleyen önemli bir kavram haline geldiğine dikkati çekti.

 

Bilinçli tüketim kavramından kaynakların doğru, adil ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının anlaşılması gerektiğini ifade eden Yazıcı, "Bugün tüm dünyada ticari sistem daha fazla tüketmek üzerine kuruludur. Bu durum tüketimin iki farklı yönünü ortaya koymaktadır. Birincisi böyle bir ortamda, tüketicilerin bilinçli bir şekilde kendisine en uygun mal ve hizmet seçimini yaparak ihtiyaçlarını karşılaması, ikincisi ise gerek kendi toplumumuzda, gerekse dünyada sürdürülebilir kalkınmayı ve refahı sağlayacak tüketim yapısını tesis etmektir. Her iki durum da bizi, bilinçli tüketim kavramına götürmektedir" diye konuştu.


Tüketicinin korunması alanında ilgili kanunlarda önemli değişiklikler yapıldığını hatırlatan Yazıcı, tüketici haklarına ilişkin getirilen düzenlemelere uyum sağlanması ve uygulamada ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi amacıyla değişiklik yapma ihtiyacı duyulduğunu anlattı.

Bakan Yazıcı, bu kapsamda hazırlanan yeni Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu'nun hazırlanmasında başta sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olmak üzere ilgili tüm tarafların görüşü alınarak şeffaf ve katılımcı bir süreç izlendiğini belirtti.

Eski kanunda olmayan birçok düzenlemenin ilk defa ele alındığına dikkati çeken Hayati Yazıcı, "Yapılan düzenleme ile faiz dışı hangi hizmetlerin ücretlendirilebileceğini Bakanlığımızın görüşünü almak kaydıyla BDDK belirleyecek. Tüketici sürprizle karşılaşmayacak" ifadesini kullandı.

"Hakem Heyetleri Yargının Yükünü Azaltıyor"
Tüketici hakem heyetlerinin bakabileceği ihtilaf konularını genişlettiklerine değinen Yazıcı, "Tüketici hakem heyetlerinin işlevselliğinin artması kısa zamanda tüketici haklarının korunması açısından kabul gören bir uygulama. Aynı zamanda tüketici hakem heyetlerinin daha etkin hale gelmesi yargının yükünü de önemli şekilde azaltmaktadır" dedi.

Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi Araştırması
Yardımcı Doçent Doktor Halil İbrahim Zeytin de tüketicilerin bilgi ve bilinç seviyesini tespit etmek amacıyla 12 ilde gerçekleştirilen Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Türk tüketicilerinin büyük bir kesimi alışverişten önce bir liste hazırlarken, tüketicilerin yarısından fazlası  bu listenin dışına çıkıyor. Alışverişlerde ürünün menşei, referans olma özelliğini yitirirken, yerli markaya olan ilgi artıyor. Kadınların yerli marka tercihi, erkeklere göre daha yüksek oranda gerçekleşirken, ülkenin batısında yerli markaya duyulan güvensizlik devam ediyor.

Tüketicilerin büyük bir kesimi gıda ürünlerinde lezzete önem verirken, gıda ambalajlarındaki kalori bilgilerine dikkat edenlerin oranı yaklaşık yüzde 35 olarak gerçekleşti. 

Konuşmaların ardından toplam 7 dalda seçilen kişi ve kurumlara ödülleri verildi. 


Ödül Kategorileri ve Ödül Alanların Listesi 

- Radyo Televizyon Programı Ödülü: TRT1-Pazar Ola, Kanal 26-Tüketirken, Line Tv-Tüketici Köşesi/Güne Bakış

- Basın Tüketici Köşesi Ödülü: Akdeniz Manşet Gazetesi-Tüketici Başvuru Merkezi, Posta Gazetesi-Çaresi Posta'da, Eskişehir Yeni Gün Gazetesi-Tüketici Bilinci,

- Bilinçli Tüketici  Ödülü: Mehmet İmrek, Tolga Karadeveci, Erdoğan Erdoğan, Eyüphan Öztürk

- Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un Uygulanmasında Başarılı Kuruluş Ödülü: İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü

- Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü: Franke Mutfak ve Banyo Sistemleri, Touristica Atlas Turistik Servis ve Yatırım, Jolly Tours Club Jolly Turizm

- Bilimsel Çalışma Ödülü: Ozan Özkaya, Neslihan Onur

- Hizmet Ödülü: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı

 

http://www.gtb.gov.tr/haberler/bakani-yazici-17-geleneksel-tuketici-odul-torenine-katildi

 

DİĞER ETKİNLİKLER

Aygen WebPhone Devrede .

NCTS Uygulaması Yükümlü Kullanım Rehberi .

*AEO*''Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması'' .

Aygen Global Lojistik 1907.org ile Reklam anlaşması yapmıştır .

Bakanı Yazıcı 17. Geleneksel Tüketici Ödül Töreni’ne Katıldı .

Bakan Yazıcı Adana Ticaret Borsası 100. Yıl Ödül Töreni’nde Konuştu. .

Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası'nın Mayıs Ayı Meclis Toplantısı'na Katıldı .